Laus Polyphoniae 2025
Van 22 tot 31 augustus laat Laus Polyphoniae horen hoe kathedralen in de 12de tot 15de eeuw niet enkel bakens van geloof waren, maar ook laboratoria voor muzikale innovatie. Met Ars antiqua - Ars nova - Ars subtilior, Muziek uit de tijd van de kathedraalbouwers (1140-1440) zet het oudemuziekfestival van AMUZ (Festival van Vlaanderen Antwerpen) de akoestiek, klank en creativiteit van de gotiek centraal. Tien dagen lang brengen topensembles uit binnen- en buitenland de muziek van de kathedraalbouwers tot leven op de allermooiste historische locaties.
Met een zorgvuldig samengesteld programma gidst Laus Polyphoniae het publiek door de muzikale revoluties van de ars antiqua, ars nova en ars subtilior – drie middeleeuwse stijlperiodes waarin de meerstemmigheid haar volle kracht en verfijning kreeg. Van de ritmische revolutie van de 13de-eeuwse Parijse School tot de complexe poëziezettingen van componisten als Philippe de Vitry en Guillaume de Machaut: deze muziek was even vernieuwend als de architectuur die haar omhulde.
Maar Laus Polyphoniae kijkt niet alleen terug. Want parallel aan het festival loopt een opmerkelijk wetenschappelijk onderzoek aan KU Leuven en Alamire Foundation, waarin de akoestiek van verdwenen of sterk gewijzigde kerken digitaal wordt gereconstrueerd. In het Alamire Interactive Sound Lab kunnen zangers middeleeuwse muziek uitvoeren met de akoestiek van pakweg de Notre-Dame virtueel rond zich heen. Geen gimmick, maar een wezenlijke stap richting een historisch geïnformeerde uitvoering. En het is precies die wisselwerking tussen verleden en technologie, tussen stenen die ooit zongen en hedendaagse kennis die ze weer hoorbaar maakt, die Laus Polyphoniae 2025 uniek maakt. “Wat ooit voor zich sprak, moeten we vandaag opnieuw leren verstaan. Technologie helpt ons om die klanken weer tot leven te brengen – niet als museumstukken, maar als levende muziek,” aldus Demuyt.
Op het podium staat een indrukwekkende line-up van Belgische en internationale topensembles. Onder meer Huelgas Ensemble, graindelavoix, Hespèrion XXI (Jordi Savall), Gothic Voices, Mala Punica, Alla francesca jeune ensemble, Ensemble Micrologus, Ensemble Céladon, ApotropaïK en Le Miroir de Musique brengen unieke vertolkingen van muziek uit Frankrijk, de Lage Landen, Spanje, Italië en Engeland. De concerten vinden plaats op historische locaties zoals AMUZ, de Handelsbeurs, de Brabantse Olijfberg en diverse Antwerpse kerken – plekken waar oude klanken opnieuw tot leven komen.
Laus Polyphoniae 2025 vindt plaats van 22 tot 31 augustus 2025 op diverse historische locaties in Antwerpen. Tickets & info: www.amuz.be